חיפוש

תזונת ספורט


כיום, כל ספורטאי מקצועני המלווה בצוות אימון תומך מתחזק את עצמו ע"י הקפדה על תזונה נכונה ומדויקת שניתנת לו ע"י מומחה לתזונה.

זהו אחד האספקטים החשובים בחייו של ספורטאי מקצועי  על מנת שיוכל להמשיך ולהתמיד בפעילות גופנית לאורך זמן,

אבל, לא כולנו עושים פעילות גופנית כמקצוע ולא כולנו עטופים בצוות תומך ומייעץ בנושא תזונה ולמרות חשיבות הנושא הוא תופס מקום פעוט בחייו של הספורטאי החובב- האימון המדויק ביותר לא יניב תוצאות מקסימליות ללא הקפדה על תזונה נכונה!

כמו כן, הרבה ספורטאים לא מודעים לחשיבות תזמון הארוחות בהקשר לפעילות ולהישגים אליהם רוצה להגיע המתאמן.

בעבר חשבו שספורטאים המבצעים אימון גופני בשעות הבוקר חייבים להקפיד על ארוחת בוקר סדירה ומאוזנת, היום אנחנו יודעים שבמקרים מסוימים אנחנו נרצה לבצע את הפעילות הגופנית שלנו על "בטן ריקה"

לעיתים, אנחנו רוצים לבצע פעילות גופנית כאשר מאגרי הגליקוגן שלנו מלאים- הדבר יעזור לנו למנוע את תחושת העייפות במהלך האימון וישפר ביצועים בתחרות, יש לציין שיש לצרוך את מנת הפחמימות כשעה וחצי לפני הפעילות הגופנית. צריכת מזון בסמיכות לאימון או בכמות גדולה גם כן אינה מומלצת משום שהיא גורמת לגוף להפנות משאבים לפירוק המזון ולכן תקשה על אימון אפקטיבי כמו כן האימון יקשה על עיכול אפקטיבי מה שיכול להתבטא בצרבות ובחילות. אם יש פחות מ90 דקות בין זמן הארוחה לאימון מומלץ לצרוך ארוחה עשירה בפחמימות זמינות ודווקא דלה יחסית בסיבים ודלה בשומן כגון פירות וירקות . כמו כן יש להמעיט בצריכת מזון מלוח מידי.

יש להקפיד על שתיית מים גם בזמן האימון וגם לאחריו.

צריכת קפאין גורמת לאובדן נוזלים ולכן יש להקפיד לשתות בין 3-5 ליטר ביום ועל כל כוס קפה כ-3 כוסות מים.

בזמן האימון בנוסף להקפדה על מאזן הנוזלים יש להקפיד על מאזן המינרלים בגוף (בפעילות שאורכה עולה על 60 דקות) ומאזן הפחמימות בגוף. במקרה שבמהלך היום יש מספר אימונים ניתן לצרוך בין האימונים מעט שקדים תפוח עץ ירוק וכו'.

בניגוד למה שחשבו בעבר אין "חלון הזדמנויות" לאכילת חלבון אך חשוב להשלים חוסרים במהלך ה24 שעות שלאחר הפעילות.

הרפואה הסינית הסתכלה על פעילות גופנית כחלק מאורח חייים בריא, לפי הרפואה הסינית פעילות גופנית מתונה -מניעה את אנרגיית הכבד ומשפרת מצב רוח, מרגיעה כעסים מעלה מצב רוח ועוד...

פעילות גופנית מרובה יכולה להתיש את מערכת העיכול ולהחליש את מערכת החיסון ולכן יש להתאים את תזונת הספורטאי החובב על מנת לתמוך במערכת העיכול ולחזק את מערכת החיסון שלו, בנוסף גם מאזן הברזל עלול להיפגע בעקבות פעילות גופנית אינטנסיבית ללא דיוק תזונתי.

ולכן מומלץ לבנות תפריט תזונתי מדויק המותאם לספורטאי- לאופי פעילותו ורצונותיו

אימון נעים.

3 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול