חיפוש

המעי הרגיז או המעי הרגיש

עודכן ב: 31 אוק 2018

גם לכם מתחשק לצעוק? כאבי בטן תמידיים. יציאות לא סדירות, צרבות, קולות צורמים ממערכת העיכול, בחילות?

עברת את רופאי הגסטרו, עשית את כל הבדיקות, נמנעת ממוצרי חלב ומחיטה רגילה, אבל הספטומים לא מרפים… הרפואה הסינית יודעת לגשת ולטפל במקומות הרגישים ביותר בחכמה ובעדנה.

מה זה המעי הרגיז? אחד מתוך 12 אנשים סובלים מתסמונת המעי הרגיז (או המעי הרגיש). הסמפטומים יכולים להיות מטרידים מאוד: כאבי בטן, עצירות או שלשול, שיהוקים, נפיחות בבטן, יציאות עם ריר, גזים, רעשי עיכול, צרבות ועוד. התסמינים עלולים לגרום לעייפות, לחרדות ואף לדיכאון.

למה כל זה קורה? לפי הרפואה הסינית יש שתי סיבות עיקריות:

המזון עובר מהקיבה למעיים, להמשך עיכול. המעיים משתמשים בחיידקים לפרוק המזון ובשרירים טבעתיים לדחוף את המזון הלאה. מערכת העיכול עובדת כמו שעון מדוייק בעל גלגלי שיניים וכל תקלה באחד מגלגלי השיניים או תזמון לקוי שלהם יגרום לכשל תפקודי של כל מערכת העיכול.

– לעיתים התנועתיות של השרירים הטבעתיים משתבשת – ואז נוצרים כאבי בטן ובעיות עיכול. יש מקרים שהמזון נדחף מהר מידי – במקרה של שלשולים, ויש להיפך ואז מתקבלת עצירות.

– אפשרות נפוצה נוספת הינה פגיעה בפלואורה הטבעית של מערכת העיכול- במעיים ישנם מיליוני חיידקים האמורים לקחת חלק בפירוק המזון. שינוי המאזן החיידקי גורם למגוון גדול של בעיות עיכול ובעיות ספיגה. מצב זה יכול להיגרם כתוצאה מאכילת מוצרי מזון מסויימים (הנפוצים שבהם הם קמח לבן וסוכר לבן) או כתוצר לוואי של תרופות מסויימות

ישנם מספר גורמים שיוצרים את הבעייתיות בשרירי המעיים:

– מזונות לא מתאימים

– צרופי מזון לא נכונים

– מתח, לחץ, סטרס

– הורמונים, או חוסר איזון הורמונלי

– אכילת יתר

– רגישות לקמח לבן, סוכר לבן, ללקטוז (חלבון הקיים במוצרי חלב) או סורביטול (ממתיק מלאכותי שנמצא במוצרים דיאטטים)

– מודעות גבוהה ורגישות לכאב

– מחסור בנוזלים

מה עושים?

התוצאות מדברות בעד עצמן:

אבחון מדוייק: קודם כל משקללים את תוצאות הבדיקות שנעשו, תחקור על הספטומים, על התזונה, בדיקה ועוד.

התאמה תזונתית: התאמה נכונה של תזונה, לפי הנטיה האישית, המלצות והנחיות. אני חושב שעל מנת שהטיפול יצליח - הוא חייב להתאים למטופל ולאורח חייו ולכן אנחנו מבצעים יומן חיים- כזה שבו רושמים לא רק מה הוא אוכל ומה הוא שותה אלא עוקבים אחר המצב רוח שלו, שעות השינה, יציאות ועוד וכך מקבלים תמונה ברורה של מצבו אבל גם של היכולת שלו להתמיד בטיפול ולהצליח בו.

שיאצו: השיאצו עוזר בהורדת רמת הסטרס ומשפר את תנועתיות המעיים

דיקור : משפר את יכולת התנועה של מערכת העיכול ושל תהליכי הספיגה. הדיקור עוזר אף בשיפור ואיזון הורמונלי ומוריד רמות סטרס. דיקור גם מפחית את רמות הכאב ומוריד גזים.

ניקוי ושיפור: ברפואה הסינית ישנן פורמולות המשמשות את מע' העיכול הן יכולות להחליף תרופות משלשלות סינטטיות. היתרון בפורמולות הסיניות הוא שמדובר בצמחים טבעיים שאינם ממכרים ואינם גורמים למעיים עצלים. הן גם עוזרות בתהליך ההחלמה והשיקום של מערכת העיכול. בעזרת הפורמולות ניתן גם לטפל במצבים נוספים כגון גזים, עצירות, חוסר נוחות בטנית ועייפות

תוספי מזון: ניתן להשתמש במקביל בתוספי מזון מסוימים כדי למלא חוסרים בויטמינים, מינרלים וכו' שנוצרו בגוף כתוצאה מהמצב.

פעילות גופנית: המלצה לתוכנית לפעילות המותאמת אישית לפי נטיות הלב ויכולות פיסיות.

הייתי רוצה לספר לכם על שני מטופלים עם מקרים קשים במיוחד בהם טיפלנו לאחרונה:

ל', אישה מקסימה, לבבית ואימהית, בת 70, הגיעה אלי עם IBS – תסמונת המעי הרגיז. המעיים לא עבדו כשורה. היא סבלה מבעיות ספיגה, חוסר אנרגיה, עייפות, וגם דיכאון.

היא כבר עברה אצל כל הפרופסורים והאישפוזים, היא הגיעה למצב שבו היא נאלצה לקחת שני כדורים משלשלים ביום.

בחרנו לטפל קודם כל בהורדת הסטרס ע"י שיאצו, משום שיש קשר ישיר בין מצב נפשי להתנהגות הגוף.

אחרי הורדת המתח התחלתי בדיקור וטיפול בצמחים אדפטוגנים. עוררנו את המעי לעבוד לשיפור ספיגה ויצירת תנועת מעי תקינה (פריסטלטיקה).

בנוסף, נעשה שינוי הדרגתי במינוני התרופות ע"י מתן תחליפים צימחיים שאינם גורמים להתמכרות. הצמחים הם צמחים מרוקנים.

ל' קיבלה דיקור שבועי ובצעה במקביל שינוי תזונתי (שהיה קשה לביצוע, משום שהיא גרה בבית אבות, אבל הצלחנו להגיע להתאמה יפה).

התהליך לקח 10 חודשים. היום ל' לוקחת רבע כדור בשלושה ימים. עם יציאות סדירות. שמחה וטובת לב.

ג' בת 21 סבלה מכאבי בטן חזקים, גזים ונפיחות וקיבה רגישה מאוד (שלשולים מדי שבוע) הכאבים היו כה חזקים שאושפזה בבית חולים בשל כאבי בטן חזקים במיוחד. ג' נואשה מהרפואה הקונבנציונלית, שלא הביאה לה מזור.

ג' הגיעה אלי לפני שנתיים כואבת וטרודה.

בשלב הראשון ביצענו ניקוי – הדיקור, הפורמולות המיוחדות ותוספי המזון ניקו את המעיים והכבד. במקביל, הורדנו מהתפריט את כל המזונות שעלולים להיות בעייתים.

בשלב השני, התחלנו להחזיר לאט מזונות, וכך גילינו מהם המזונות הבעייתים, איזה מזונות אפשר לצרוך בכמות מוגבלת, ומהם המזונות המומלצים. שלב זה לווה גם כן בדיקור ופורמולות שתפקידם היה בניית הפלואורה הטבעית של המעי מחדש וחיזוק התנועתיות של מערכת העיכול.

בשלב השלישי בנינו תזונה מאוזנת ומתאימה במדוייק למערכת העיכול של ג', ובנינו תכנית ספורט מיוחדת.

השלב הזה ארך 3 חודשים.

אחת לחודשיים אני פוגש את ג' לטיפול שימור ותחזוקה. היא מדווחת על כך שאין יותר סימפטומים הקשורים למע' העיכול. בזכות התפריט המתאים והפעילות הגופנית ג' גם ירדה במשקל ושומרת מזה כשנתיים על משקל תקין.

6 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול